Türkiye'nin Beyaz Altını Salda Gölü | Kampbros

Türkiye’nin Beyaz Altını Salda Gölü

Konu Başlıkları

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı, Dünya üzerinde cinsine az rastlanan doğa harikası muhteşem bir yerdir. Ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göl, 1989 yılında Doğal sit alanı satatüsü verilmiştir.

bizevdeyokuz.com

Salda Gölü, etrafında görülen beyaz renkli hidromanyezit çökellerden kaynaklanan harika bir görsel özelliğe sahiptir. Gölün aynı zamanda dünya üzerinde, yüzeyi Marsa benzeyen iki yerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Türkiyenin en derin ve en temiz Dünya’da ise en temiz 5. göl olma özelliğinide taşımaktadır. Ulusal gençlik kamplarının Burdur etkinlikleri de Salda Gölü’nde yapılmaktadır.

saldagolu.com

Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar, güzel kamp alanları sunuyor.

saldagolu.com

Salda’nın soğuk ve temiz suları her geçen gün çekilmekte ve azalmaktadır. Ancak şuan yüzmek için harika bir suya sahip olan gölde, bazı yerler 200m derinliğe ulaşmaktadır.

bizevdeyokuz.com

Mavi ve Beyaz’ın eşsiz renk tonları ile oluşturduğu muhteşem manzara aynı zamanda fotoğraf meraklılarının bi hayli dikkatini çekmiş olsa gerek. Instagram’da #saldagölü etiketini aradığınızda karşınıza 14.000’e yakın fotoğraf çıkıyor.

bizevdeyokuz.com

 Ama tabi buranın adını artık herkes Türkiye’nin Maldivler’i olarak biliyor. Bu da bazı babuşların işine yarıyor olsa gerek ki geçen yine Seycheller’deyiz diye fotoğraflara açıklama ekliyorlar. Bu yüzden herkese tavsiyemiz, Salda Gölü, kirlenmeden, pislenmeden ve daha fazla fenomenleşmeden mutlaka gidin, görün, bol bol fotoğraf çekin..

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp