Türkiye’nin Beyaz Altını Salda Gölü

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı, Dünya üzerinde cinsine az rastlanan doğa harikası muhteşem bir yerdir. Ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göl, 1989 yılında Doğal sit alanı satatüsü verilmiştir.

bizevdeyokuz.com

Salda Gölü, etrafında görülen beyaz renkli hidromanyezit çökellerden kaynaklanan harika bir görsel özelliğe sahiptir. Gölün aynı zamanda dünya üzerinde, yüzeyi Marsa benzeyen iki yerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Türkiyenin en derin ve en temiz Dünya’da ise en temiz 5. göl olma özelliğinide taşımaktadır. Ulusal gençlik kamplarının Burdur etkinlikleri de Salda Gölü’nde yapılmaktadır.

saldagolu.com

Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar, güzel kamp alanları sunuyor.

saldagolu.com

Salda’nın soğuk ve temiz suları her geçen gün çekilmekte ve azalmaktadır. Ancak şuan yüzmek için harika bir suya sahip olan gölde, bazı yerler 200m derinliğe ulaşmaktadır.

bizevdeyokuz.com

Mavi ve Beyaz’ın eşsiz renk tonları ile oluşturduğu muhteşem manzara aynı zamanda fotoğraf meraklılarının bi hayli dikkatini çekmiş olsa gerek. Instagram’da #saldagölü etiketini aradığınızda karşınıza 14.000’e yakın fotoğraf çıkıyor.

bizevdeyokuz.com

 Ama tabi buranın adını artık herkes Türkiye’nin Maldivler’i olarak biliyor. Bu da bazı babuşların işine yarıyor olsa gerek ki geçen yine Seycheller’deyiz diye fotoğraflara açıklama ekliyorlar. Bu yüzden herkese tavsiyemiz, Salda Gölü, kirlenmeden, pislenmeden ve daha fazla fenomenleşmeden mutlaka gidin, görün, bol bol fotoğraf çekin..

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap