Avrupa Outdoor Film Festivali Türkiye’de

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

22’den fazla ülkede 300 farklı noktada 15 yılı aşkın bir süredir seyirciyle buluşan Avrupa’nın en ünlü outdoor film etkinliği European Outdoor Film Tour (E.O.F.T.) bu yıl ilk defa Türkiye’de düzenlenecek.

Senaryonun, kurgunun, özel efektlerin, aktörlerin olmadığı, sadece ve sadece gerçek hikayelerin ve gerçek karakterlerin yer aldığı ekstrem spor dalında sınırları zorlayan filmlerin gösterileceği EOFT’un galası 11 Kasım 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nce desteklenen organizasyon kapsamında İstanbul’da düzenlenecek galanın ardından 18 Kasım’da Ankara’da, 25 Kasım’da ise Trabzon’da gösterimler yapılacaktır.

Gösterimi Yapılacak Filmler

Follow the Fraser

Kyle Norbraten, James Doerfling ve Tom van Steenbergen anavatanları olan Kanada’yı tekrar keşfetmek istiyorlar. Keşfedilmemiş parkurların peşinde olan grup, Fraser Nehrinin kuzeyini Sunshine Coast’tan British Columbia’daki Sibola dağlık bölgesine kadar takip etme amacındalar. Bu üç dağ bisikletcisinin planı yetenek ve tecrübelerinin derinliklerine inip hiç açığa çıkmamış figürlerini ve becerilerini sergilemek. Şu ana kadar Sibola bölgesi-ismi mistik Yedi Altın Şehri’nden gelmekte- hiçbir zaman bisiklet açısından test edilmemişti. 3’lünün amacı bir ilki gerçekleştirmek. Bakalım başarabilecekler mi?

La Congenialita

Simone Moro ve Tamara Lunger çok garip bir çift. Neredeyse 30 senelik bir kış tırmanışı deneyimi olan bir alpinist olarak Simone her zaman zor yolu tercih ediyor. Dağ kayakçılığı alanında uzun ve başarılı bir kariyere doğru yol alan Tamara ise henüz 30 yaşında. Yaş farkına rağmen bu ikili aynı amacı paylaşıyorlar ve ikisinin de rolü çok açık. Simone bilge bir mentör, Tamara ise genç bir öğrenci. Ama takım olarak Kangchenjunga’ya doğru yol alıp 8000 metre yükseklikteki zirvelere tırmanma denemeleri sırasında bu roller yavaş yavaş değişmeye başlamıştı bile. Bu ikili, kendilerini bekleyen zorluklara göğüs gerebilecek mi? Hep beraber bu sorunun cevabını merakla bekliyor olacağız.

Ice Call

Serbest kayakçı Sam Favret buzun çağrısını dinledi ve bize Mer de Glace’ı tamamen farklı bir perspektiften göstermiş oldu. Ona göre, Fransa’nın en büyük buzulu tüneller,borular ve rampalar ile tam bir arazi parkı. Biz de ona bu buz ve kar ile kaplı dünyadaki yolculuğunda ona buzulların derinliklerinde yüksek hızla eşlik ediyor olacağız. Birçok artistik serbest stil figürü de bizleri bekliyor olacak. Bu macerayı kaçırmaya hiç niyetimiz yok.

 Dug Out

Arkeologlar tarafından bulunan en eski tip su ulaşım aracıdır. Güney Amerika’nın yerlileri tarafından ormanlarda yol almak için binlerce yıldır kullanılmaktadır.  Ağaç gövdesinden kabaca tabirle oyularak kolayca yapılan böyle bir kano ile Benjamin Sadd ve James Trundle mistik Amazon Bölgesi’ne doğru bir keşif yolculuğuna çıkmayı seçtiler. Bu rüyayı gerçekleştirmek için başta çok çalışmaları gerekti ve bunun ilk adımı büyük bir ağaç bulmaktı. Bir Huaorani olan Bay Nenquiqwi’nin de yardımıyla oyuk kanoları yavaşca şekil aldı. Çığlık atan maymunlar ve tropik sarmaşıkların ortasında bu iki Britanyalı Amazonların gizemli dünyasına doğru bir maceraya atılıyorlar ve bu yolculuk esnasında kendilerini de hiç ihtimal vermedikleri bir şekilde keşfetme şansı buluyorlar. Baştan sonra sürükleyici bu serüven kaçmaz.

Choices

Teph Davis hiçbir zaman önemli kararları geciktirmekte iyi olmadı. Aslında hayat tarzı tamamen tırmanma tarzıyla aynı: mümkünse inatçı ama bazen gerektiği zamanlarda geri adım atmasının da farkında. 20’li yaşlarının başında hukuk fakültesini bıraktı ve bu yollarda geçecek bir yaşamın başlangıç noktası oldu. Tırmanma ve basejumping kendisine anne ve babasının hayalini kurduğu sıradan bir yaşamdan hiç şüphesiz daha uygun. Başarıları da kuşkusuz kendisini haklı çıkarır nitelikte. Steph Davis; Patagonya’daki Fitz Roy Massif’daki bütün zirvelere tırmanan ilk kadın; Yosemite Vadisi’ndeki El Capitan’ın Salathe Duvarı’nı serbest tırmanan ilk kadın, 5.11 dereceli bir rotayı ipsiz ve korunmasız serbest solo olarak tırmanan ilk kadın.
 

Into Twin Galaxies 

Ben Stookesberry, Sarah Mcnair-Landry ve Erik Boomer kuzeye doğru yola koyuldu bile. Ve hedefleri Grönland’ın devasa buz tabakalarını kar kiteları ve suların eridiği yerlerde kano ile geçmek. Ama Grönland zor bir zemin- tehlikeli ve kırılgan bir cennete yolculuk gibi.Snowkite etabında Sarah çok ciddi bir buz kırılmasıyla mücadele etmek zorunda kalacak. Sonrasında ise Boomer ise cildini muazzam bir şelalede ciddi bir tehlikeye sokacak. Hatta Ben, eski kulağı kesik sefer uzmanı olmasına rağmen kano için bu bölgenin çok soğuk olduğunu acı bir tecrübeyle öğrenmek zorunda kalacak. Grönland’ın uçsuz bucaksız beyazına karşı verilen bu amansız mücadeleyi kaçırmayın.

Ushba

4710 metre yüksekliğindeki Ushba Dağı uzun zamandır İsviçreli kayakçı Sasmuel Anthamatten’i cezbediyor. Temmuz 2017’de Serbest Stil Kayak Dünya Şampiyonu Léo Slemett ve Güney Tirol’li serbest stilci Markus Eder ile Gürcistan’a seyahat eden Anthamatten, Kafkas dağlarının en görkemli zirvelerinden ilk defa kayak ile inmek ve bu dağların karlarının onlara neler vaat ettiğini bilmek istiyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

blank
Kamp Alanları

Antalya Kamp Alanları – En İyi 25 Antalya Kamp Alanı

Gözlerinizi caddeden yükselen korna sesleriyle açmak; semaya beton yığınları arasından bakan bir yaşamda saatlerinizi harcamak yerine ‘gerçekten’ nefes almanın ne demek olduğunu tatmak ister miydiniz?

Doğa Yerlerini Keşfedin

Kamp alanları, bungalov evler, tabiat parkları ve çok daha fazlası Kampbros keşif haritasında.