Ardahan'ın Çıldır Gölünde, Eskimo Usulü Balık Avı ve Göl Rehberi - Kampbros

Ardahan’ın Çıldır Gölünde, Eskimo Usulü Balık Avı ve Göl Rehberi

Konu Başlıkları

Ardahan ilinin kuzeydoğusunda yer alan Çıldır Gölü, 123 km² alanı ile Doğu Anadolu bölgesinin en büyük tatlı su ve en büyük ikinci gölüdür. Gölün en derin noktası 50 metre derinliktedir. Rakım’ın 1823 metreyi bulduğu gölde, hava sıcaklığı eksi 15 dereceleri gösterdiğinde, göl yüzeyindeki buz tabakası 80 santimetreye kadar ulaşmaktadır.

fotoğraf: cildirgolu.com

Eskimo Usulü Balık Avı

Bölgede birçok insanın geçim kaynağı balıkçılık olduğundan, buzlu gölde balık avlamak için kaçınılmaz yöntem “Eskimo usulü” balık avlama yöntemidir. Bu yöntemde balıkçılar, motorlu testereler, kazma ve kürelerle buz tabakasına delikler açıyor, suyun içine ağlarını bırakıyorlar. Delikler tekrar buzlarla kapandıktan sonra, tekrar kırılıp ağlar çekiliyor. El büyüklüğündeki sazan balıkları ağlarla beraber buz tabakasının üzerine çıkartılıyor. Göl’de tutulan sazan balıklarını, göl kenarındaki restorantlarda yiyebilirsiniz.

fotoğraf: cildirgolu.com

Buzlu Göl Üzerinde Kızak Gezisi

Göl tabakası üzerinde gezintiye çıkmak isteyenler için, atlı kızaklar ise hazırda bekliyorlar. Göl’de ayak basılmamış yerlerin, mavi ve beyaz’ın buluştuğu manzaraların fotoğraflarını çekmek için eşsiz fırsatlar sunuyor. Soğuk ve rüzgar yorucu olabildiğinden, sıklıkla kızaklarla gezmeyi tercih ediyorlar.

fotoğraf: cildirgolu.com

Neler Yapmalı ?

Gölde her Şubat ayında, Çıldır Gölü Festivali düzenlenmektedir. Etkinliklere Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkmenistan gibi bölgelerden katılımlar da mevcut. Bu aylarda giderseniz Atlı kızakların yarışını, Aşıklar şenliğini de izleyebilirsiniz. Akçakale adasını da gezebilirsiniz. Göl kenarındaki restoranlarda taze sazan balığı yemeyi de, yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

Nereleri Görmeli ?

1.Şeytan Kalesi

Karaçay Kanyonu’nun ortasında, sert kayalıkların zirvesinde tüm ihtişamı ile duran tarihi Şeytan Kalesi’nin Urartular zamanında inşa edildiği düşünülüyor. Eşsiz bir manzaraya sahip olması ve Çıldır Gölü’ne 19 km mesafede olması nedeniyle çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

fotoğraf: bursadergisi

2.Taşköprü Kitabeleri

Çıldır ilçe sınırındaki Taşköprü köyünde bulunan Taşköprü Kitabeleri’nin, Urartu kralı 2. Sardus’a ait olunduğu düşünülmektedir. Çıldır Gölü’ne uzaklığı 12 kilometredir. Haritalar’da Taşköprü köyünü arayarak kitabelere ulaşım mümkündür.

fotoğraf: tatilfora

3.Akçakale Adası

Çıldır Gölü içerisinde bulunan Akçakale Ada Şehri, bir diğer adıyla Alparslan Adası, doğal güzelliklerinin yanı sıra Antik kent olma özelliğine sahiptir. Akçakale Ada Şehri’nde, Neolitik dönemden günümüze pek çok mimari yapının kalıntılarını görmek mümkün.

fotoğraf: Cevdet G.

Çıldır Gölünün Hikayesi

Bir rivayete göre, uzun yıllar önce Çıldır Gölü’nün yanındaki bir kasabada, kral’ın oğlu avlanmaya çıkar ve kaybolur. Uzun zaman bulunamayan kral’ın oğlu, birgün geri döner  ve kardeşi abisini karşılamaya giderken, hayvanlara su verdiği musluğu açık unutur. Kırk burma musluklu çeşmenin bir musluğundan, gece boyu akan su ile koca bir şehir sular altında kalır. Ve bugünkü Çıldır Gölü meydana gelir.

Çıldır Gölü’ne Nasıl Gidilir ?

Kars’a 70 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 1,5 saat mesafede olan göl’e gelmek için Doğu Ekspresi veya hava ulaşımı ile Kars otogarına ulaşım sağlayarak oradan kalkan araçlar ile ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Ardahan otogarından kalkan araçlar ile de ulaşım mümkün. Eğer özel araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, aşağıdaki haritadan yol tarifi alabilirsiniz.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp