Amazon’un Derinliklerinde Kaybolmaya Yüz Tutmuş Bir Kabile : Awa

Gittikçe betonlaşan ve modernleşen dünyada hala yeşilliğini koruyabilen, doğayla iç içe yaşayabilen insanlar var. Maalesef yine sömürgeciler ve yasa dışı çiftlik sahipleri yüzünden ev diye adlandırdıkları Amazon’dan yavaş yavaş Brezilya’nın doğusuna doğru kaymak ve yok olmakla savaşmak zorunda kalıyor Awa Kabilesi. Ev dedikleri ormanı olduğu gibi kabul eden kabile üyeleri hayvanları da görmezden gelemiyor tabii ki.

Brezilya’nın Maranhao eyaletinde yaşayan Awa kabilesi, nehirde kaplumbağalarla birlikte yıkanıyor. Soylarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Awa Kabilesi modern dünyadan uzakta daha güvenli bir hayat yaşamaya çalışıyorlar.

Awa kabilesi, çocuklarını, silahlarını ve evcil hayvanlarını taşıyarak Doğu Brezilya‘daki ormanları kateden kadim bir kabile.  Onları köleleştiren Avrupalı sömürgeciler ve üzerinde yaşadıkları toprağı çalan çiftlik sahipleri yüzünden soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

 

500 yıl önce Brezilya’nın Maranhao eyaletinde onbinlercesi yaşayan Awalar’dan bugün geriye yaklaşık 400’den az kişi kalmış. Herşeye rağmen, vahşi hayatla uyum içerisinde yaşıyorlar: Çoğu Awa ailesi birkaç vahşi hayvanı evcil hayvan olarak sahipleniyor ve kabilenin kadınları bu yavru hayvanları büyüyene kadar emziriyorlar.

Kabilenin çocuk üyeleri ailelerinin evlat edindiği hayvanlarla birlikte, yanyana büyüyorlar. Kabilenin varlığını sürdürebilmesi için çalışan Survival International’a göre aileler domuzları, kuşları ve sincapları evlat edinse de, favori hayvanları maymunlar.

Yasak Gıda !

Ormanda her şeyi yiyecek olarak kullanamıyorlar. Belirli şeyler ve belirli zamanlar vardır. Capibara ve harpy kartalı gibi bazı hayvanları hiç kimse yemiyor. Hatta bir yarasa yemeğinin de baş ağrısına neden olduğu söylenir. Diğer hayvanlar sadece yılın belirli zamanlarında avlanır. Bu şekilde de tüm ormanın hayatta kalmasını sağlarlar.

hurriyet.com.tr

Avcılar ve Çiftçiler

Awa Kabilesi ormanları çok yakından tanıyorlar. Vadi, akarsu ve bütün izlerin haritasını zihinlerine kazırlar. Büyük ağaçlardan hangi meyve geldiğini ve en iyi balın nerede olduğunu çok iyi biliyorlar. Göçebe avcı-toplayıcılar olarak, Awá her zaman hareket halindedir. Sınırları her zaman, kendi yaşamlarını sürdürmek için yeni topraklara itilmeye devam etmeleri gereken Batılı toplumlar tarafından yönlendiriliyor.

Ekonomik Mucize

30.000 ton demir cevheri taşıyan, dünyanın en uzun trenlerinden biri, Awá topraklarından geçiyor.

Brezilya’nın yeraltı kaynakları ekonomik mucizeyi körüklemeye yardımcı oldu. 7 milyar ton demir cevheri, Carajás madeninin altında, Awá topraklarının batısında 600 km (370 mil) yer alıyor. Gezegenin en büyük demir madeni.

1980’lerde 900 km (550 mil uzunluğunda) demiryolu inşa edildiğinde, yetkililer toprakları kesilen Awá’nın birçoğuna ulaşmaya ve yerleşmeye karar verdiler. Felaket kısa bir süre sonra sıtma ve grip şeklinde gerçekleşti ve bu toplumdaki 91 kişiden dört yıl sonra sadece 25 tanesi  hayatta kaldı.

Amazon İnsanlarının Gizli Dünyaları..

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...