Amazon'un Derinliklerinde Kaybolmaya Yüz Tutmuş Bir Kabile : Awa - Kampbros

Amazon’un Derinliklerinde Kaybolmaya Yüz Tutmuş Bir Kabile : Awa

Konu Başlıkları

Gittikçe betonlaşan ve modernleşen dünyada hala yeşilliğini koruyabilen, doğayla iç içe yaşayabilen insanlar var. Maalesef yine sömürgeciler ve yasa dışı çiftlik sahipleri yüzünden ev diye adlandırdıkları Amazon’dan yavaş yavaş Brezilya’nın doğusuna doğru kaymak ve yok olmakla savaşmak zorunda kalıyor Awa Kabilesi. Ev dedikleri ormanı olduğu gibi kabul eden kabile üyeleri hayvanları da görmezden gelemiyor tabii ki.

Brezilya’nın Maranhao eyaletinde yaşayan Awa kabilesi, nehirde kaplumbağalarla birlikte yıkanıyor. Soylarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Awa Kabilesi modern dünyadan uzakta daha güvenli bir hayat yaşamaya çalışıyorlar.

Awa kabilesi, çocuklarını, silahlarını ve evcil hayvanlarını taşıyarak Doğu Brezilya‘daki ormanları kateden kadim bir kabile.  Onları köleleştiren Avrupalı sömürgeciler ve üzerinde yaşadıkları toprağı çalan çiftlik sahipleri yüzünden soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

 

500 yıl önce Brezilya’nın Maranhao eyaletinde onbinlercesi yaşayan Awalar’dan bugün geriye yaklaşık 400’den az kişi kalmış. Herşeye rağmen, vahşi hayatla uyum içerisinde yaşıyorlar: Çoğu Awa ailesi birkaç vahşi hayvanı evcil hayvan olarak sahipleniyor ve kabilenin kadınları bu yavru hayvanları büyüyene kadar emziriyorlar.

Kabilenin çocuk üyeleri ailelerinin evlat edindiği hayvanlarla birlikte, yanyana büyüyorlar. Kabilenin varlığını sürdürebilmesi için çalışan Survival International’a göre aileler domuzları, kuşları ve sincapları evlat edinse de, favori hayvanları maymunlar.

Yasak Gıda !

Ormanda her şeyi yiyecek olarak kullanamıyorlar. Belirli şeyler ve belirli zamanlar vardır. Capibara ve harpy kartalı gibi bazı hayvanları hiç kimse yemiyor. Hatta bir yarasa yemeğinin de baş ağrısına neden olduğu söylenir. Diğer hayvanlar sadece yılın belirli zamanlarında avlanır. Bu şekilde de tüm ormanın hayatta kalmasını sağlarlar.

hurriyet.com.tr

Avcılar ve Çiftçiler

Awa Kabilesi ormanları çok yakından tanıyorlar. Vadi, akarsu ve bütün izlerin haritasını zihinlerine kazırlar. Büyük ağaçlardan hangi meyve geldiğini ve en iyi balın nerede olduğunu çok iyi biliyorlar. Göçebe avcı-toplayıcılar olarak, Awá her zaman hareket halindedir. Sınırları her zaman, kendi yaşamlarını sürdürmek için yeni topraklara itilmeye devam etmeleri gereken Batılı toplumlar tarafından yönlendiriliyor.

Ekonomik Mucize

30.000 ton demir cevheri taşıyan, dünyanın en uzun trenlerinden biri, Awá topraklarından geçiyor.

Brezilya’nın yeraltı kaynakları ekonomik mucizeyi körüklemeye yardımcı oldu. 7 milyar ton demir cevheri, Carajás madeninin altında, Awá topraklarının batısında 600 km (370 mil) yer alıyor. Gezegenin en büyük demir madeni.

1980’lerde 900 km (550 mil uzunluğunda) demiryolu inşa edildiğinde, yetkililer toprakları kesilen Awá’nın birçoğuna ulaşmaya ve yerleşmeye karar verdiler. Felaket kısa bir süre sonra sıtma ve grip şeklinde gerçekleşti ve bu toplumdaki 91 kişiden dört yıl sonra sadece 25 tanesi  hayatta kaldı.

Amazon İnsanlarının Gizli Dünyaları..

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp