Alpler’de Bir Rüya Kasabası; Val Di Fünes

Val Di  Fünes, İtalya’nın Kuzeyinde yer alan Güney Tirol bölgesine kurulmuş bir kasabadır. Aynı zamanda Val Di Fünes vadisi olarakta geçer. Bölgenin tamamına Tirol çoğrafyası denilmektedir. Geçmişte Avsturya’da bulunan Tirol eyaletine bağlıymış ancak 1914-1918 yılları arasında gerçekleşen 1.Dünya Savaşı sonrası 1919 yılında imzalanan Saint – Germain Antlaşması ile 2 bölgeye ayrılmıştır.

Bu bölgelerden Kuzey Tirol ve Doğu Tirol toprakları Avusturya, Güney Tirol ve Welsch Tirol İtalya’da kalmıştır. O tarihten sonra baskıcı italyan yönetimi tarafından zora sokulup italyanca konuşulmaya zorlanmış ve refah seviyesi oldukca düşürülmüştür. Bu baskı dönemi 1962 yılına kadar devam etmiş ve o tarihte imzalanan özerklik antlaşması ile durulmuş ve 1976 da özerklik ilan edilince tamamen bitmiştir.

1976 dan bu yaşamını devam ettiren özerk bölge bugün italyanın ve Avrupanın refah seviyesi en yüksek ve en zenin bölesi olarak gösterilmektedir. Bölgenin doğal güzellikleri Alp Dağlarının bi parçası olan Dolomit Dağlarının etrafında şekillenmiştir.

Yöre halkının büyük çogunluğu geçimini çiftçilikten sağlar. Her yıl sonbahar aylarında çiftçilere hitafen Speck Festivali adında Domuz Eti Pastırması festivali yapılır. Festival’de Domuz eti pastırması, vadide yetişen buğdaydan ekmek ve halk oyunları benzeri eğlenceler sergilenir. Yöresel halk’ın küçük bir kısmı ise turizm ile geçinir.

Val Di Funes’de Yapılabilecek Aktiviteler

1. Alp Dağlarının temiz havasında atlar ile güzel bir gün geçirebilirsiniz.

2.Dolomint Dağı manzaralı, patikalarda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

3.Alp Dağlarının keşfedilmemiş yerlerini, eşsiz bir tren gezisi ile keşfedebilirsiniz.

4.’Ben çadırdan vazgeçmem’ diyenlerdenseniz, bol manzaralı kamp imkanları sizi bekliyor.

Val Di Funes’de Yapılabilecek Extreme Sporlar

1.Elleriniz parçalanana kadar kaya tırmanışı yapabilirsiniz.

2.Kayak yapabileceğiniz eşsiz manzaralı kayak pistleri bulabilirsiniz.

3.Val Di Fünes’i havadan seyretmek isterseniz, yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

4.Zorlu dağ yollarında downhill yapabilirsiniz.

Doğası, kültürel yapısı ve festivalleri ile hayatınıza renk katacak bir yer, gezmek ve extreme sporlar ile uğraşmak için harika bir yer. Ayrıca lezzetli yemekleri ve harika manzaraları ile bloggerların vazgeçilmezleri arasındadır.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”4xnEEFtR0PY, KQCK6xeuNFw, MKukHxDGYvI, ymOnZoe0zlo, wVkC4o1_qcU” playlist_auto_play=”0″]

 

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap