Alp Dağları'nda Kayboldu 26 Yıl Sonra Bulundu - Kampbros

Alp Dağları’nda Kayboldu 26 Yıl Sonra Bulundu

Konu Başlıkları

Alp Dağları’nda Kaybolduktan 26 Yıl Sonra Cesedi Bulunan Türk Dağcının Son Fotoğrafı Ortaya Çıktı

Alp Dağları’nda dağcılık yaparken buzulların altında kalarak kaybolan Kayserili dağcının cenazesi, 26 yıl sonra dağcılar tarafından bulundu. Türk dağcının kaybolduğu dağda çekildiği fotoğraf ortaya çıktı.

 

Dağcılıkla ilgilenen bir genç. Hasan Tarım, 1992 yılında 21 yaşındayken Fransa’ da ki Alp Dağları’na tırmandı ancak tırmanışını tamamlayamadı. Buzulların altında kalarak kayboldu. Olayın ardından arama kurtarma çalışmaları yapılsa da ne yazık ki bulunamadı. 26 yıl aradan sonra buzulların erimesiyle başka bir dağcı grubu tarafından cenazesine ulaşıldı.

Cenazesinin 1 Yıl Önce Bulunduğu Ortaya Çıktı

Alp Dağları’na çıkan bir grup dağcı, Hasan Tarım’ın cenazesini buldu. Ailesiyle beraber Almanya’da yaşayan ve dağcılığı hobi olarak yapan Hasan Tarım’ın cenazesinin geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bulunduğu ortaya çıktı.

Hasan Tarım’ın amcasının oğlu Ali Tarım (53) kuzeninin kaybolmasının ardından ailece büyük üzüntü yaşadıklarını ve bulunması için çok çaba safr ettiklerini söyledi. Ali Tarım, şunları anlattı:

“1992 yılında Alman bir arkadaşı ile Alp Dağları’na çıkmıştı. 2 arkadaş Alp Dağları’nın zirvesine gitmek isterken buzdan kayarak düştüğü, haber alınamadığı bilgisi geldi. Bu haberin ardından Hasan’ın babası Fransa’dan 200 dağcı ve helikopter kiralayarak aramalara katıldı. Parasını neredeyse oğlunu bulmak için harcadı. Ancak hiçbir şekilde ölü veya sağ bulunamadı. 26 yıl sonra Alp Dağları’na çıkan bir başka dağcı grubu tarafından amcamın oğlunun cenazesi, dağa birlikte çıktığı Alman arkadaşı ile Ağustos ayında bulundu. Alman polisi birçok defa aileye çocuklarının arkadaşı ile birlikte bulunduğuna dair mektup göndermiş. Ancak, mektup adres değişikliğinden dolayı bir türlü ulaşmamış. En sonunda mektubu alan annesi Leyla Tarım, okuma yazmayı bilmediği için gelen mektubu komşusuna okutmuş. ‘Mektupta oğlunun cenazesi bulundu’ diye yazıyormuş. Cenaze, ölen Alman arkadaşının cenazesi ile İtalya’dan Almanya’ya getirilmiş.”

26 yıl sonra cenazesi bulunan Kayserili dağcının kaybolduğu dağda çektiği fotoğraf ortaya çıktı.

İtalya Polisi Cenazeyi Ailesine Teslim Etti

Cenazenin bulunmasının ardından baba Yusuf ve annesi Leyla’dan DNA örnekleri alındı. 2.5 ay süren DNA çalışmasının ardından İtalya polisi cenazeyi ailesine teslim etti. Tarım’ın o dönemde Almanya’da bir fabrikada staj gördüğü ve dağcılığı da hobi olarak yaptığı öğrenildi.

Almanya’da ailesiyle yaşarken 23 yaşında arkadaşlarıyla gittiği Fransa’da Alp Dağları‘nda zirve yaparken kaybolan ve cenazesi 25 yıl sonra bulunan Kayserili Hasan Tarım’ın cenazesi, köyündeki cemevinde düzenlenen törenle toprağa verildi.

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp