Alex İçin Kaya Tırmanışı Düz Yolda Yürümekten Farksız - Kampbros

Alex İçin Kaya Tırmanışı Düz Yolda Yürümekten Farksız

Konu Başlıkları

Kaya tırmanışının en zorlu ve riskli stili olan “Free Solo” ekipmansız tırmanış anlamına gelmektedir. Kendinizi yerden yüzlerce metre yüksekte, düz bir kaya parçasına tutunmuş olarak hayal edin. Sonra da hiçbir ekipmanınızın olmadığını düşünün. Tüyler ürpertici bu olay bazıları için sadece bir yaşam stili. Nasıl mı ? Bunu öğrenmek için Alex Honnold’i yakından tanıyalım.

Photo by Renan Ozturk

Alex Honnold 1985’de Sacramento’da dünyaya gelmiştir. 10’lu yaşlarında bir tırmanış kulübüne kaydolması ile spor hayatı başlamıştır. İlk zamanlar spor olarak yaptığı kaya tırmanışı artık Honnold için haftanın 6 günü idman yaptığı bir uğraş halini almıştır. Eğitim hayatı ise, Honnold’ı mühendislik fakültesi ile dağlar arasında bir tercih yapmaya zorlamıştır. Tabiki, vazgeçilmezi olan dağları seçerek alanındaki en iyi sporcu olma yolunda ilerlemiştir.

Photo By Jimmy Chin

“Burj Khalifa’yı geçti”

Bu haber başlıkları ile kariyerindeki en hızlı yükselişi sağladı. Çünkü Honnold, hiçbir ekipman kullanmadan, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Yosemite Ulusal Parkı’nda yüksekliği 914 metreyi bulan El Capitan dağına tırmandı. Honnold, saat 05.32’de başladığı tırmanışı 3 saat 56 dakika sonra bitirerek zirveye ulaştı. Bunu başaran ilk isim olan Honnold, 828 metreyle dünyanın en uzun binası olan Burj Khalifa’nın yüksekliğinden daha yukarı tırmanmış oldu.

REEL ROCK Film Tour: Half Dome

“Problemlere karşı zihninde bir zırh ör. O, delİnmesi imkânsız olan zırh’tır.”

Honnold, bu felsefesi ile zorluklara nasıl meydan okuduğunu anlatmaktadır. Katıldığı bir televizyon programında, hiçbir ekipman olmadan nasıl tırmanabildiğini de anlatıyor. Alex işin sırrının tekrar etmekte olduğunu vurguluyor. Ekipmansız tırmandığı yerleri daha önce defalarca ekipmanlarla tırmanarak, tüm rotayı ezberlediğini ve bu sayede attığı her adımı dahi koordineli bir ezber ile yürüttüğünü söylüyor. Bunların yanı sıra tırmanırken vücudundan çok beyninin yorulduğunu da dile getiriyor.

“Korku yardım etmiyor”

Honnold, bu tırmanış için bir yıldan fazla bir süre Fas, Çin, ABD ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde antrenmanlar yaptığını belirtti. Honnold, “Duvarın üzerindeyken tehlikede olduğumu biliyorum ama bu düşünceyi bir kenara koyup her şeyi oluruna bırakıyorum.” açıklamasını yaptı.

Photo By Jimmy Chin

Honnold 1,80 cm boyunda, 73 kilogram ağırlığındadır. Alex günlük hayatını karavanında sürdürüyor. Dünya’nın birçok yerini gezerek farklı rotalar açıyor, tırmanışlar yapıyor. Yosemite tırmanışlarından sonra yıldızı parlayan Honnold, tam bir çevreci. Misyonu çevre davaları, doğaya zarar verme gibi davalarla mücadele etmek olan bir vakıf kurdu. Yılda 50.000 Dolar’ını bu vakfa hibe ediyor. Alex’in ortalama yıllık kendisi için harcadığı miktar ise 20.000 Dolar’ı geçmiyor. Bunca başarıya rağmen, karavanında yaşamayı, mütevazi ve özgür bir hayata sahip olmayı tercih ediyor.

Photo by Jimmy Chin

Alex, standartların çok üzeride bir sporcu olmasına rağmen, kendisini hiçbir zaman en iyi benim gibi iddialarla övmeyecek kadar da mütevazi birisi. Onun yaşantısı ve başarıları tarih’in unutulmayacak sayfalarında yer alacak. Alex’in başarılarına ortak olan Jimmy Chin, Renan Öztürk gibi profesyonel fotoğrafçı ve sporcu isimler de bu sayfalarda yer alacaklar.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”nX82eexgmyA,Phl82D57P58,leCAy1v1fnI,Qbt1IpLRw9A,9HoUDDetAg0,8AKf2eCBzps,eI0nt3UEjlE” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

En İyi 15 Araç Üzeri Çadır Modeli 2021

Araç üzeri çadır modellerini tanıyalım! Pandemiydi, hayat pahalılığıydı, zaman ayıramamaktı derken; hayatımızdaki birçok şey gibi tatil alışkanlıklarımız da değişti. Birçok kişi için artık plansız ve

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi

Antalya tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu bir şehir. Antalya’nın her bir köşesinde keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de

Ateş Kutusu Kullanmak İçin 10 Sebep 2021

Ateş kutusu, doğa severler için kampı aşırı kolaylaştıran bir kamp malzemesi. Doğayla baş başa kaldığımız huzurlu kamp gecelerinin olmazsa olmazları kamp ateşleri ve üzerinde pişenin

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp