Adrenalin’in En Çekici Hali ”Wingsuit”

Wingsuit, havada düşüş hızını yavaşlatmak için özel olarak tasarlanmış bir kıyafet ile yapılan serbest atlayış türüdür. Uçaktan veya yüksek uçurumlardan atlayarak gerçekleştirilmektedir. Skydiving’in alt disiplerinden birirdir.

Atlayışlar sırasında kol ve bacak aralarında içi hava ile şişirilmiş , düşüşü yavaşlatan bir kıyafet giyilmektedir. Kıyafet havacılıkta kullanılan paraşüt kumaşları ve çeşitli materyallerden üretilmektedir.

Fazla yüzey alanı sebebi ile havada uçma özelliğinin yanısara, bu kıyafeti giyen ve atlayış yapan pilotlar, hızını azaltıp artırabilmekte, vücutlarını kullanarak yön verebilmekte ve akrobasi hareketleri yapmaktadırlar.

Herhangi birinin ise Wingsuit yapabilmesi için temel skydive eğitiminden sonra minimum 200 Skydive atlayışı gerçekleştirip, Wingsuit uçuş eğitimi aldıktan sonra, uçaktan veya helikopterden atlayışları yapabilir.

Yamaçlardan Wingsuit yapmak için ise uzun ve zorlu bir eğitim süreci bekliyor. bunun sebebi yamaçlardan yapıldığında daha çok tehlikeli olmasından dolayı.  Bu uçuşlar çok daha uzun, disiplinli bir çalışmayı ve tecrübeyi gerektiriyor. Bunu  yapabilmek için en az 500 ve üzeri Skydive atlayışından sonra Base Jump eğitimi alınması gerekiyor.

TÜRKİYE’DE WINGSUIT ATLAYIŞI.

Türkiye’ yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan spor ülkemizde bulunan birçok büyük kanyonda yapılmaya başlanmıştır.

BU YERLERDEN BAZILARI

1.Kemaliye Karanlık Kanyonu

İlk defa 2015 yılında yapılmaya başlanan yer, Türkiye’de adını Wingsuit ile duyuran ilk yerdir.

2.Şahin Kaya Kanyonu

Samsun’da bulunan bölgede, spor yeni yeni popüler olmaya başlamıştır. Sarp kayalıkları ile Wingsuit’e oldukca uygun bir bölgedir.

Türkiye’de büyük kanyonların çoğunda yapılan sporun, Dünyadaki en güzel parkurlara sahip yerler şöyledir; Rusya, İsviçre, Fransa, ABD. Bu ülkelerde Wingsuit ekipmanlarına ulaşmakta oldukca kolaydır.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”Sxyft6-hZrI, -C_jPcUkVrM, 1hKhofOF_zo, hRJcAFE64nM, UVkn6XhN1OY” playlist_auto_play=”0″]

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap