Adrenalin Duygusunu Tavan Yaptıran Bungee Jumping Nedir ?

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Bungee Jumping Nedir ?

Günümüzün hızla popülerleşen sporu Bungee Jumping, esnek halatlara bağlanan kişinin kendisini yüksek bir yerden boşluğa atması eylemidir. Kişi güvenlik önlemlerini alarak atlar ve esnek halatlar sayesinde serbest atlayışının ardından esneyerek hızı yavaşlar. Yavaşlamanın ardındansa tekrar yukarı doğru çekilir.

Foto: flashlarevista.com

Tarihçesi

Pasifik’te Vanuatu takım adalarının Pentecost adasındaki yerlilerin ‘GKOL’ adında dinsel bir tören haline getirmiş oldukları etkinlikte ergenlikten erkekliğe (Ni-Vanuatu Land Divers) geçiş töreni olarak 35 metre yükseklikteki Bambudan yapılmış bir platform üzerinden ayaklarına sarmaşıklar bağlayarak kendilerini aşağıya bırakmaktadırlar.Yüz yıllardır süren bu gelenek gerçek bir cesaret gösterisidir çünkü atlayıcılar çamur kaplı zemine 1 karış kala durmakta ve çoğunluka yüzlerini çamura bulaştırmaktadırlar.

Foto: robertharding.com

Sporun Yaygınlaşması

Pentecost yerlilerinin belgesellerde gördükleri bu atlayışlarından ilham alan Oxford University Dangerous Club’ün bazı öğrencilerinin 1971 yılında Bristol’deki Clifton Suspension köprüsünden kendilerini bagaj lastiklerinden ürettikleri lastiği kullanarak atlamasıyla Modern Bungee Jumping sporu ortaya çıkmıştır. Öğrenciler bu atlayıştan sonra tutuklansalar da asla atlamaktan vazgeçmeyerek bu sporu yaygınlaştırmayı başarmışlardır.

Bungee Jumping tehlikeli sporlardan sayılsa da güvenlik önlemleri alındığı taktirde neredeyse tehlikesiz bir spor haline gelir. Fakat hamilelerin, kalp hastalarının, aşırı kiloluların ve tansiyon hastalarının Bungee Jumping yapmaması gerekir.

Dünya Rekoru

Foto: IMDB Curtis Rivers

2001 yılında İspanya’da uçan balon ile 4632 (15,200 ft) yüksekliğe çıkan ve buradan Bungee Jumping atlayışı gerçekleştiren Curtis Rivers ise Guiness Dünya Bungee Jumping rekortmeni olmuştur.

Türkiye’de Bungee Jumping Yapılabilecek Güvenli Bölgeler

1.Çeşme Ayayorgi Koyu / İzmir

Foto: bungeejumpingistanbul.com

Deniz, kum, güneş üçlemesine bir de atlama platformunun eklendiği, gecesi ayrı gündüzü apayrı güzel bir yerde tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.Üstelik sadece 175 ₺ (2017 fiyatları)

.

2.Ölüdeniz / Muğla

Foto: flashlarevista.com

Mükemmel bir coğrafi keşifin yanında neden bungee jumping yapamayasınız ki? Sadece 85 ₺ (2017 fiyatları) ile hayatınızda unutamayacağınız bir tecrübe edinebilirsiniz.

3. Lara Beach / Antalya

Foto: gokcesu.net

Bir başka tatil şehrimiz olan Antalya’da da Bungee Jumping yapma heyecanını yaşayabilirsiniz. 275 ₺ (2017 fiyatları)civarında bir ücretle siz de bu eğlencenin bir parçası olabilirsiniz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”6nhGfKpjV8g, EnwEXSoE9GE, mLZz-18UOyQ, ” playlist_auto_play=”0″]

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça