2018 PyeongChang Robot Olimpiyatları - Kampbros

2018 PyeongChang Robot Olimpiyatları

Konu Başlıkları

Teknolojik gelişmeleriyle bilinen ülkelerden biri de şüphesiz ki 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Güney Kore.

Foto : sputniknews.com

Teknolojik alanda ki gelişmişliklerini kanıtlamak istercesine yaptıkları robot yarışıyla bu yıl ki kış olimpiyatlarını tarihin en unutulmaz olimpiyatlarından biri haline getirdiler.

Edge of Robot: Ski Robot Challenge adını verdikleri yarışta üniversite ve özel şirketlerden oluşan toplam 8 takım yarıştı. Birinci olan takıma 10 bin dolarlık ödül verildi.

Foto : sputniknews.com

Pyeongchang’a 1 saat uzaklıktaki Welli Hilli Ski Resort’ta yapılan yarışta, sıcaklığın beklenenin altında olması robotların performansını olumsuz etkiledi.

Robotların yarışa katılabilmeleri için insana benzemeleri gereken koşullardan biriydi. Bu yüzden de takımlar yarışacak robotlarına kıyafet giydirerek hem onları daha insansı robotlara dönüştürdü hem de izleyenlere robotların sevimliliğiyle; samimi, sıcak bir yarış ortamı sundu.

Foto : www.webtekno.com

İnsana benzerliğin yani iki ayaklı, diz ve dirsek eklemlerinin olmasının yanında robotların görsel olarak en az 50 cm boyunda olmaları da gerekli koşullardan biriydi. Robotların kayak yarışı için boy oldukça önemli bir faktör olarak gösterildi. Çünkü robot boyu ne kadar uzarsa denge kaybı da o kadar çok olur. Nitekim yarışın kazananı robotlar arasında en kısa boyu olan Taekwon V oldu.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp