2018 PyeongChang Robot Olimpiyatları

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Teknolojik gelişmeleriyle bilinen ülkelerden biri de şüphesiz ki 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Güney Kore.

Foto : sputniknews.com

Teknolojik alanda ki gelişmişliklerini kanıtlamak istercesine yaptıkları robot yarışıyla bu yıl ki kış olimpiyatlarını tarihin en unutulmaz olimpiyatlarından biri haline getirdiler.

Edge of Robot: Ski Robot Challenge adını verdikleri yarışta üniversite ve özel şirketlerden oluşan toplam 8 takım yarıştı. Birinci olan takıma 10 bin dolarlık ödül verildi.

Foto : sputniknews.com

Pyeongchang’a 1 saat uzaklıktaki Welli Hilli Ski Resort’ta yapılan yarışta, sıcaklığın beklenenin altında olması robotların performansını olumsuz etkiledi.

Robotların yarışa katılabilmeleri için insana benzemeleri gereken koşullardan biriydi. Bu yüzden de takımlar yarışacak robotlarına kıyafet giydirerek hem onları daha insansı robotlara dönüştürdü hem de izleyenlere robotların sevimliliğiyle; samimi, sıcak bir yarış ortamı sundu.

Foto : www.webtekno.com

İnsana benzerliğin yani iki ayaklı, diz ve dirsek eklemlerinin olmasının yanında robotların görsel olarak en az 50 cm boyunda olmaları da gerekli koşullardan biriydi. Robotların kayak yarışı için boy oldukça önemli bir faktör olarak gösterildi. Çünkü robot boyu ne kadar uzarsa denge kaybı da o kadar çok olur. Nitekim yarışın kazananı robotlar arasında en kısa boyu olan Taekwon V

oldu.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça