10 Saniyelik Gökyüzü Hakimleri "Base Jump" - Kampbros

10 Saniyelik Gökyüzü Hakimleri “Base Jump”

Konu Başlıkları

Base Jump Nedir?

Base kelimesi building, antena, span (açıklık), earth (kayalık) kelimelerinin baş harfleriyle oluşur. Yüksekliklerden serbest atlayış ve paraşütle yere iniş ekstrem sporudur. Profesyonel kişilere kendinizi bırakırsanız gökte süzülmekten büyük keyif alırsınız. Sağlığınız yerinde ve cesaretiniz varsa sizi bu deneyimden alıkoyan hiçbir şey yok. Eksterem sporlarda uçmak deyimi varsa en uç noktası Base Jump’dir.

Türkiye’de Base Jump Yapılabilecek Yerler?

Türkiye coğrafi konumu sayesinde eksterm sporlar için oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Ana vatanımızda Base Jumping yapmak isteyenler için en ideal nokta Erzincan Kemaliye’deki Karanlık Kanyon’dur. Ülkemizde son yıllarda düzenlenen önemli Base Jumping organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bir başka yer ise Fethiye’de olan Babadağ’dır. En az Karanlık Kanyon kadar ilgi gören bir yerdir. 2012’de Belcekız Plajında “gyrokopter” ile havalanarak 1.000 metre yüksekten Base Jumping atlayışını gerçekleştiren isim ise Cengiz Koçak’tır. Havada 13 saniye boyunca serbest düşen sporcu 250 km hıza ulaşınca paraşütünü açarak inişini başarıyla sonlandırmıştır.

Türkiye’de İlk Base Jump Atlayışı Nerede Yapıldı?

İlk olarak Erzincan ilinin Kemaliye ilçesindeki karanlık kanyonda gerçekleştirilmiştir. de gerçekleşen base jump atlayışlarına 5 kişi katıldı. Bunlardan biri ise Amerika’dan Türkiye’ye gelen dünyanın en meşhur , bu konuda en yetenekli sporcularından Scotty Bob’dur. 600 metreye yakın bir atlayış yaptı. Saatte  zaman zaman 200 kilometrelik bir uçuş gerçekleştirmiş oldu. Kameralar ile takip etmek bile güçtü. Scotty Bob ise bu uçuş sonrası şu ifadeleri kullandı , “bu bölgenin tırmanış ve su sporları için çok uygun olduğunu belirtip heyecanlandığını ifade etti”.

Türkiye Kısa Mesafe Base Jump Rekoru

9 kasım 2017’de Cengiz Koçak’ın Galata kulesinden yaptığı atlayış Türkiye rekorudur. Yaklaşık olarak 36 m’den atlayış yapmıştır.

Yasaklara Nefes Aldıran Spor Desek?

Yüksek derecede heyecan ve adrenalin yaşatan base jumping atlayışlarına yasakları delmenin adrenalini de eklendi tabi. Eyfel kulesi gibi atlayış yapmanın yasak olduğu yerlerde bu sporu yapanların sayısı da gittikçe artmaktadır. Yasak atlayışlar dışında kaçak atlayışlarda bu ekstrem sporun bilinirliğini arttırmaktadır. Bize soracak olursanız herzaman legal olan taraftayız.

Base Jumping Sporunu Herkes Yapabilir mi?

Base jumping herkesin yapabileceği  bir spor değildir. Base jumpingi basitçe söylemek gerekirse yüksek bir noktadan başlayan serbest atlayıştan sonra paraşütle yere inerek tamamlanan bir spordur. Macera ve adrenalin sevenler için oldukça popüler , tehlikeli bir spordur çünkü serbest atlayış sonrasında belli bir süre paraşüt açmadan uçmak ve paraşütü açmak için iyi bir zamanlama gerekir. Atlayış sonu serbest düşüş süresi 5-10 saniye kadar olduğundan sporcunun paraşütü zamanında ve düşüş pozisyonunu doğru yakalaması gerekir. Vücut pozisyonu yanlış alırsa düzenlemeye vakit kalmaz ve sporcu ne yazık ki bu uçuşu ölümle sonuçlanabilir. Başarıya ulaşmak için tek şans , tek paraşüt. Fazla ilginç değil mi? Ölümle yaşam arasındaki 5-10 saniyelik uçuş ve bam her şey anlık bir oluşum. Sadece istemekle olmuyor bu sporlar arkadaşlar bizden söylemesi.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

En İyi 15 Araç Üzeri Çadır Modeli 2021

Araç üzeri çadır modellerini tanıyalım! Pandemiydi, hayat pahalılığıydı, zaman ayıramamaktı derken; hayatımızdaki birçok şey gibi tatil alışkanlıklarımız da değişti. Birçok kişi için artık plansız ve

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi

Antalya tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu bir şehir. Antalya’nın her bir köşesinde keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de

Ateş Kutusu Kullanmak İçin 10 Sebep 2021

Ateş kutusu, doğa severler için kampı aşırı kolaylaştıran bir kamp malzemesi. Doğayla baş başa kaldığımız huzurlu kamp gecelerinin olmazsa olmazları kamp ateşleri ve üzerinde pişenin

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp